Baza wiedzy

Informacja w sprawie - pozakodeksowy dokument w mediacji

dodano: 2021-03-12
-

W mediacji cywilnej, prowadzonej na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego występują dwojakiego rodzaju dokumenty: protokół z mediacji i ugoda. Nie są to jednak wszystkie dokumenty, jakie w toku mediacji sądowej mogą się pojawić.


Kwestię ugody i protokołu z mediacji szczegółowo reguluje art. 18312 § 1 i 2 k.p.c. Zgodnie z jego treścią z przebiegu mediacji sporządza się protokół, w którym oznacza się miejsce i czas przeprowadzenia mediacji, a także imię, nazwisko (nazwę) i adresy stron, imię i nazwisko mediatora, a także wynik mediacji. Ugoda stanowi dalszą część protokołu lub też jej załącznik. Literalnie czytając przepis wynika z niego, że dokumenty te pojawiają się dopiero po przebiegu mediacji. Zdarza się jednak, że strony nie przystąpiły do mediacji, zaś sprawa została fizycznie skierowana już do mediatora, który podjął czynności techniczne związane z uruchomieniem procedury mediacyjnej. Pojawia się zatem pytanie w jakiej formie mediator powinien informację tą przedstawić Sądowi.

Podkreślenia wymaga to, że zobrazowana sytuacja dotyczy szczególnej sytuacji. Co do zasady Strony miały bowiem 7 dni na ustosunkowanie się do postanowienia Sądu kierującego Strony do mediacji. Zdarza się jednak tak, że Strony nie przystępują do mediacji mimo, że uprzednio (choćby domyślną) zgodę na nią wyraziły. Szczególność tej sytuacji polega również na tym, iż ma to miejsce zanim Strony spotkają się na pierwszym posiedzeniu mediacyjnym.

Warto również odnotować iż ustawodawca w § 4 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 czerwca 2016r. w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu cywilnym (Dz.U. z 2016 poz. 921) określił, że w przypadku nie podjęcia przez strony mediacji mediatorowi należne jest wynagrodzenie w wysokości 70zł. To oznacza, iż sam ustawodawca dostrzegł, iż dochodzić może do sytuacji, w których nie jest przeprowadzane postępowanie mediacyjne, a jednak mediator wykonał określone zadania i należne jest mu za to wynagrodzenie. Ustawodawca nie był jednak konsekwentny i nie wprowadził do procedury cywilnej dokumentu jaki miałby się pojawić ze strony mediatora w tej konkretnej sytuacji.


Jawi się jako oczywiste to, że w takiej konkretnej sytuacji na mediatorze ciąży obowiązek poinformowania Sądu o fakcie nie przystąpienia przez Strony do mediacji, tym bardziej jeżeli ubiega się o wypłatę ryczałtu. Jednocześnie zapis art. 18312 § 1 k.p.c. uniemożliwia sporządzenie protokołu. Zdaniem autora, zasadnym jest w tej sytuacji sporządzenie ?informacji w sprawie?. Pisma procesowego zawierającego w swej treści informację o fakcie nie przystąpienia przez strony do mediacji. Przyjmuję jednocześnie, iż ów dokument jest szczególnego rodzaju pismem procesowym, a tym samym powinien spełniać wymogi określone nie tylko dla pism procesowych (art. 126 k.p.c.), ale i oddawać charakter postępowania mediacyjnego. Zasadnym byłoby przedstawienie informacji zbliżonych do tych, które wskazywane są w protokole, a to: imię, nazwisko (nazwę) i adresy stron, imię i nazwisko mediatora. Ponadto, z uwagi na treść art. 130 § 2 k.p.c. zdaje się, iż mediator powinien w tym dokumencie wskazać czy odmowa przystąpienia do mediacji była w jakikolwiek sposób przez stronę argumentowana, czy też stanowi ona nieuzasadnioną odmowę poddania się mediacji. Okoliczność ta nie jest bowiem objęta tajemnicą mediacji ? skoro nie doszło do przystąpienia do mediacji. Sporządzając taki dokument i przesyłając go do Sądu mediator formalnie kończyłby swoje czynności w sprawie.


Mediator adw. dr Anna Koropczuk

Certyfikowany mediator (VCC) wpisany na listę stałych mediatorów prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego we Wrocławiu i w Świdnicy. Trener i egzaminator VCC. Mediator Centrum Mediacyjnego Naczelnej Rady Adwokackiej. Adwokat, prowadzący indywidualną kancelarię adwokacką. Z wrocławską Izbą Adwokacką związana od 2011r. Doktor prawa. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii UWr. Prowadzi mediacje cywilne, rodzinne i gospodarcze.
Złóż wniosek o mediację