Baza wiedzy

Szacowanie ryzyk sprawy sądowej.

dodano: 2021-03-04
-

Szacowanie ryzyk sprawy sądowej

Rozmowę z mocodawcą przed podjęciem decyzji o skierowaniu sprawy cywilnej do Sądu jako pełnomocnik rozpoczynam od przedstawienia i wyszacowania ryzyk związanych z kosztami sądowymi i innymi wydatkami niezbędnymi w sprawie takimi jak na przykład kserokopie z akt sprawy, koszty klauzul prawomocności i wykonalności, koszty doręczeń zagranicznych czy ogłoszeń prasowych w sprawach spadkowych . W pierwszej kolejności przedstawiam koszty wpisu sądowego ustalone w ustawie z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych DU 2005 nr 167 poz 1398 czyli opłaty stałe, stosunkowe albo podstawowe. Następnie przedstawiam szacunkowe koszty opinii biegłych zawnioskowanych w trakcie procesu, a także opinii prywatnych niezbędnych do prowadzenia procesu i udowodnienia faktów i twierdzeń zgłaszanych przez mocodawcę. Kolejnym kosztem jest honorarium adwokackie ustalone z klientem. Oczywistym jest, ze jest to wstępna kalkulacja kosztów dająca mocodawcy wiedzę na jakie wydatki musi nastawić się w przypadku wszczęcia procesu sądowego i kontynuowania go w drugiej instancji. Kalkulacja ta zawiera także informację o kosztach jakie mocodawca będzie zobowiązany zwrócić stronie przeciwnej w przypadku przegrania sprawy w sądzie. Prowadzać rozmowę z mocodawcą dotyczącą potencjalnych kosztów sprawy sądowej informuje także o możliwości mediacji przedsądowej lub sądowej jako równorzędnej alternatywie dla procesu cywilnego. Informuję o rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 20 czerwca 2016 r. w sprawie wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu cywilnym Dz.U. z 2016 r., poz. 921 Przedstawiając argumenty przemawiające za skorzystaniem z mediacji i podejmując tą decyzję z klientem przedstawiam przepisy ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych i wyjaśniam, że w przypadku zawarcia ugody przed mediatorem jeszcze przed pierwszym terminem rozprawy sąd zwraca całą opłatę sądową . Natomiast, jeśli zawarcie ugody przed mediatorem nastąpi po rozpoczęciu rozprawy, sąd zwróci wniesionej opłaty sądowej.
Mając tą wiedzę mocodawca jest w pełni świadomy przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu procesu sądowego, posiada wiedzę dotyczącą jakie koszty z związku z procesem cywilnym może ponieść w sprawie i w jakim czasie od wpływu sprawy do sądu do wydania wyroku jego sprawa będzie rozpoznana. Taką samą wiedzę ma na temat kosztów i czasu trwania mediacji. Mocodawca podejmując decyzję o wniesieniu pozwu do sądu czy też rozpoczęciu mediacji może kalkulować ryzyko poniesienia kosztów sądowych i mam wpływ zmniejszenie ryzyka poniesienia kosztów sądowych w wypadku przegrania sprawy.
Następnym etapem rozmowy dotyczącym kalkulacji ryzyk sprawy sądowej jest szacowane szans zwiększających możliwość wygrania procesu sądowego bądź dopatrzenie się aspektów wydatnie tą szansę obniżających. Etap ten obejmuję analizę prawną stanu faktycznego oraz analizę możliwych do złożenia wniosków dowodowych. Przeprowadzenie szacowania ryzyk sprawy sądowej zwiększa komfort pracy a także pozwala na efektywniejszą pracę i podejmowanie kolejnych decyzji procesowych.

Mediator adw. Anna Janicka

Adwokat, członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi, Mediator centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej i Adwokackiego Centrum Mediacji w Łodzi. Wykonuje zawód adwokata w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej. Prowadzi mediacje cywilne, gospodarcze, karne-gospodarcze, rodzinne i w sprawach spadkowych
Złóż wniosek o mediację